Úvod Kožní nemoci Lupénka

Lupénka

Lupénka nebo-li psoriáza je chronické onemocnění kůže. Předpokládá se, že velikou roli sehrává dědičná dispozice. Nemoc je charakterizována zanícenými plochami kůže, které bývají pokryté bílými šupinkami. Lupénka není v žádném případě infekční či alergické onemocnění. 

Může vzniknout v kterémkoliv věku, nejčastěji však postihuje lidi v  období puberty, nebo kolem 40. roku. Vyrážka často postihuje hlavu, vlasy, kolena, lokty, bederní a hýžďovou část těla. Nehty na rukou a nohou mohou být nažloutlé a důlkovité. Lupénka není pro oko příjemná, přesto je většinou nebolestivá a nesvědí.

U lidí trpících psoriázou se kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Kožní buňky vznikají v hlubokých vrstvách kůže a obvykle se do měsíce dostávají na povrch, kde se postupně odlupují. Příčiny nemoci kromě genetiky nejsou známy, značnou roli však můžou mít zevní podněty, jako je suchý vzduch, spálení sluncem, stres, alkohol, poranění kůže, angína, nebo reakce na určité léky.

Léčba lupénky bývá individuální, dle stavu kůže. Dříve než navštívíte lékaře, můžete doma zahájit podpůrnou léčbu jako jsou např. léčebné koupele a různé masti k promazávání.. Jsou volně prodejné v lékárnách. Vitaminy C a E jsou vysoce účinné antioxidanty, které mohou zabránit poškození kožních buněk. Selen v kombinaci s vitaminem E má rovněž protizánětlivý účinek. Dále je nezbytný Zinek a to k udržování zdravé kůže a nehtů, podporuje hojení.

K léčbě se dále předepisují buď léky zevní ( krémy, masti, mléka, roztoky, gely), nebo Vás lékař může poslat na ozařování tzv.světloléčbu ultrafialovým světlem. Další variantou je také léčba vnitřní, to jsou léky podávané ústy či injekčně.

Více o onemocnění se dozvíte na portále Lupenka.eu.

Máte nějaký dotaz nebo se chcete jen na něco zeptat? Navštivte naši poradnu.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Kožní-nemoci.info
Kontakty